Klíště - rizika nákazy a další základní informace

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Klíšťata se vyskytují od jara do podzimu téměř po celém území naší republiky. Přestože milují teplo a vlhko, jejich aktivita se probouzí na jaře již při pouhých pěti stupních celsia a neodradí je ani dlouhodobější sucha. Jsou to prostě houževnatí tvorové a vyhne se jim snad jen ten, kdy vůbec neopouští svůj byt.

Dávno jsou pryč doby, kdy setkání s klíšťaty hrozilo jenom při návštěvě listnatých, případně smíšených lesů a ve městě či na horách člověk na klíště nenarazil. Dnes se na vás klíště přisaje v městském parku, ale i ve výšce okolo tisíc metrů nad mořem.

Nemoci přenášené klíšťaty

Riziko klíšťat spočívá v přenosu nebezpečných onemocnění. Nejznámější z nich je klíšťová encefalitida a lymeská borelióza.

Klíšťová encefalitida

Zánětlivé onemocnění mozku, které způsobuje virus přenášený klíšťaty. Klíšťová encefalitida má většinou dvě fáze.

První přichází po uplynutí inkubační doby, což trvá jeden až dva týdny, někdy až měsíc. Příznaky se podobají chřipce - bolesti hlavy, únava, horečka, bolesti kloubů. Po pár dnech tyto příznaky vymizí a u některých nemocných se nemoc úplně zastaví.

V ostatních případech přichází po přibližně dvou týdnech klidu druhá fáze, ve které je zasažena nervová soustava, což způsobuje velmi silné bolesti hlavy, nevolnost a zvracení, horečku, špatné vidění, svalové napětí a třes.

Klíšťová encefalitida lze vyléčit bez následků, je však důležité, aby se podchytila včas. Proto odborníci doporučují navštívit lékaře při sebemenším podezření na toto onemocnění. Na rozdíl od níže zmíněné boreliózy existuje proti klíšťové encefalitidě očkování.

Lymeská borelióza

Bakteriální onemocnění postihuje kůži, srdce, klouby a nervovou soustavu. Tato nemoc může mít až tři stádia, každý pacient však nemusí prodělat všechny tři.

První stádium se projevuje na kůži, je to známý červený flíček velikosti až pět centimetrů v místě, kde bylo klíště přisáté. Pokud tento příznak zaznamenáte, navštivte co nejrychleji lékaře.

V druhém stádiu dochází k srdečnímu a nervovému postižení. To se může projevit obrnou lícního nervu, poruchami hybnosti končetin a - především u dětí - nehnisavým zánětem mozkových blan. Při srdečním postižení má pacient silné pocity bušení srdce.

Třetí stádium se může objevit po velmi dlouhé době - měsících, někdy až letech. Nejčastěji bývá zasažena kůže a klouby. Postižení kůže se objevuje na chodidlech a dlaních, někdy i na obličeji. Jsou-li zasaženy klouby, bývá to především koleno, rameno či loket, což se projevuje otoky a bolestmi.

Lymská borelióza se léčí antibiotiky. Pokud se podchytí včas, stačí domácí léčení, je-li nemoc již ve druhém stádiu, je nutná hospitalizace a kromě léčby antibiotiky se léčí i příznaky.

Ehrlichióza

Původcem nemoci je bakterie, která napadá bílé krvinky, snižuje tím jejich obrannou funkci a způsobuje horečnaté onemocnění.

Pokud se ehrlichióza včas neléčí, může mít vážné následky, zejména pro lidi se špatnou obranyschopností. Jelikož jsou její příznaky těžko rozpoznatelné, je dobré pro její diagnózu nechat vyšetřit klíště a zjistit tak jeho infekčnost. K léčbě se používají antibiotika.

Jak odstranit přisáté klíště

Pokud si najdeme zakouslé klíště, mělo by se vytáhnout co nejdřív, aby se snížilo riziko případné nákazy. V žádném případě klíště nezakapáváme olejem ani jiným přípravkem, dokonce ani dezinfekcí, ta by se měla použít až po vytažení. Pokud klíště čímkoliv pokapete, reaguje na to tak, že vyvrhne obsah střev do rány, a tím se zvyšuje riziko přenosu infekce.

Klíště vyndaváme pinzetou, speciálními kleštičkami nebo kartou na vyndavání klíšťat. Uchopíme ho co nejblíže u kůže a tahem, případně kývavými pohyby (nikoliv krouživými), klíště vyndáme. Poté vyčistíme ránu dezinfekcí. Pokud se náhodou stane, že klíště přetrhneme a jeho kusadla zůstanou v kůži, není třeba se ničeho obávat, z této části už žádná infekce nehrozí a zbytky kusadel se rychle vstřebají.

Chcete-li zjistit, zda "vaše" klíště nebylo nakažené, vložte ho do sáčku a odešlete do speciální laboratoře. Na stránkách www.kliste-prevence.cz si můžete stáhnout objednávkový formulář na vyšetření a zjistit další podrobnosti (adresu laboratoře, cenu vyšetření atd.).

 

Klíště - rizika nákazy a další základní informace patří do témat
 • repelent Marta 25.05.2014 21:35:06

  Já mohu doporučit teď novinku na trhu repelent Swiss protektor. Je vhodný pro děti od 6 měsíců, což je teď akorát pro nás. Neobsahuje žádný toxický deet a klíšťat odpuzuje. Nezanechává mastné fleky ani nedráždí pokožku jako jiné. Já jsem nadmíru spokojená.

  • Re: repelent Hanka 23.08.2014 13:59:25

   Děkuji moc za tip na dobrý a cenově dostupný repelent Protector. Ochrání i děti i dospělé fakt 100%. Příští rok opět kupuji a budu doporučovat i dále.

  • Re: repelent Markétka 09.07.2014 11:37:31

   Tak jsem na základě diskuzí a recenzí zašla do lékárny pro repelent Protector a musím uznat, že je fakt super. Žádný jiný tak dlouho nevydržel působit jako tento a také mě mile překvapila cena. Děti zvládají aplikaci samy. Fakt díky za tip.

 • Lymská borelióza Marcel 27.11.2013 15:40:00

  Lymskou boleliózou onemocněl můj taťka po kousnutí klíštětem...byl to opravdu běh na dlouhou trať! různá vyšetření a ta bolest hlavně! sedlo mu to na ramena a nedokázal ani zvednout ruce nad hlavu! Fakt šílenost! Každý den fungoval na brufenech a to ve velkém...což není vůbec dobře, že? I když se říká že je protizánětlivý, tak né určitě zdravý, že? Pak mu koupila moje přítelkyně k narozeninám Priessnitz Kloubní výživu a fakt se mu ulevilo a zabralo to velmi rychle. Užívá jí dlouhodobě. Obsahuje i tu boswelii, která je dobrá na záněty atd., takže brufen už nebere vůbec. Fakt super!

 • Klíšťová encefalitida Aniette 31.08.2013 22:16:32

  Zájem lidí o očkování proti klíšťové encefalitidě rok od roku stoupá. Dokazují to aktuální údaje VZP. Do poloviny prázdnin letos využilo možnosti získat příspěvek 750 korun na očkování proti této nákaze bezmála stejně klientů, jako loni za celý rok. Oproti roku 2010 stoupl zájem více než čtyřnásobně.

  Za čtyři měsíce, kdy měli klienti VZP možnost o příspěvek požádat, jim pojišťovna vyplatila téměř 5,5 milionu korun.

  Další informace najdete na www.komunita111.cz nebo www.trijednicky.cz

 • Možná drsné, ale jak účinné ! E1 08.08.2013 04:33:54

  Sále čtu o tom, jak je důležité zachovávat doporučený postup pro vyndání klíštěte, který se s postupem času mění a je zaručeně ten nejlepší. Používám tento postup, pravda , je trochu "vojenský", ale řekl bych velice efektivní. Zjistím klíště, zakápnu salicilem v lihu. Pokud nevíte, salicil (npř. acylpirin) byl první antivirový lék a je do dneška. Kosmetickým tamponem klasicky vykroutím okamžitě mrtvé a totálně desinfikované klíště. Ranku znovu zakápnu roztokem salicilu v lihu. Možná dojde ke minimálnímu poleptání pokožky, nicméně zmizí během 2-3 dnů. Pokud dojde po ošetření ke slabému malému zrudnutí a otoku místa ataku, nasledně ještě jednou potřu místo salicilem. ( klíště bylo asi infikované). Líh totiž pronikne do pokožky i se salicilem a případné vetřelce zlikvidule velice rázně. Tento postup používám již více než 30 let bez jakékoliv újmy na zdraví. Je trochu drsnější, ale velice efektivní. Je to jen informace o postupu který se mi dlouhodobě osvědčil. Navíc jsem velice efektivní lovec klíš´tat, z každého lesa jich přinesu minimálně 5. Rekord byl 29. Když čtu některá doporučení odborníků, tak mi zůstává rozum stát. Potřeboval bych protichemický, lépe protekční biologický oděv, nechat evakuovat minimálně dva sousední domy, klíště vyndané chirurgickým robotem, odeslat letecky do laboratoře k vyšetření za mírný poplatek min. 200,- Provedený test mne nadchl, výsledek jsem dostal za 20 dní. To by již víři či borelie vířili jedna radost. Ale - bussines rules.


Adresář

Diskutujte na téma Klíště a nemoci

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku