Klíště - ptejte se odborníka

Každým rokem onemocní klíšťovou encefalitidou stále více lidí, kteří se nakazí nejen od přisátého klíštěte, ale třeba i při jeho odstraňování ze srsti svých domácích mazlíčků. Podívejte se na méně známé informace o klíšťatech a zeptejte se odborníka - lékaře Romana Chlíbka.

V posledních letech odborníci varují před tímto epidemiologickým problémem a poukazují na stav v Rakousku, kde je nejvyšší proočkovanost proti klíšťové encefalitidě s velmi nízkou nemocností. Zde jsou některá méně známá fakta:

 • V souvislosti s globálním oteplováním se infikovaná klíšťata objevují i v oblastech nad 800 metrů nad mořem, dokonce i ve výšce 2000 m. n. m.
 • Klíšťata začínají být aktivní již při teplotách nad 7 °C. Jejich sezona trvá od brzkého jara do pozdního podzimu.
 • Nežijí pouze v lese a nevyhnou se jim ani naše zahrádky. Je proto lepší vytvořit mezi trávníkem a domem, trávníkem a porostem keřů bariéru z kamínků, štěrku či dlažby. U okrajů cestiček udržujte nízkou trávu a zastřihávejte dolní větvičky keřů.
 • Kousnutí klíštěte necítíte. Klíšťata totiž vylučují sliny, které působí jako anestetikum, zabraňují krvácení a uvolňují tkáň.
 • Po přisátí infikovaného klíštěte se virus okamžitě dostává spolu se slinami do buněk v okolí rány, během chvilky do mízních uzlin a rozmnožený do různých částí těla.
 • Okamžikem vstupu viru do lidského organismu začíná inkubační doba onemocnění klíšťovou encefalitidou, které bez obtíží trvá 7-14 dnů, někdy i měsíc.
 • Po uplynutí inkubační doby příznaky nákazy klíšťovou encefalitidou připomínají lehkou chřipku s bolestmi hlavy, svalů a kloubů, únavou a zvýšenou teplotou. Po několika dnech obtíže samy odezní a následuje období 1-2 týdnů bez příznaků. U některých pacientů leckdy dojde k uzdravení. U ostatních nastává druhá fáze onemocnění, kdy jsou bolesti hlavy mnohem silnější, provázejí je horečky. Nemocný je světloplachý, přidává se nevolnost a zvracení. Při poškození nervového systému tuhnou svaly na šíji, nastává svalový třes, závratě, poruchy spánku a paměti.

 

očkování proti klíštěti.JPG

 

 • Klinické případy infekcí u malých dětí jsou sice méně časté, ale vyskytují se. V letech 2006–2010 u nás bylo zaznamenáno 493 případů onemocnění u dětí do 18 let, z toho 33 ve věku 1–4 roky. U dětí probíhá nemoc většinou mnohem méně dramaticky, nicméně očkováním lze děti před nákazou chránit vzhledem k jejich častějším aktivitám v přírodě.
 • Neexistuje důkaz, že by očkování dítěte v raném věku bylo spojeno s vyšším výskytem nežádoucích reakcí.
 • Očkování se nemusí bát ani lidé trpící chronickými nemocemi cév, srdce, dýchacích cest, ledvin nebo cukrovkou, kteří mají v případě nákazy vyšší riziko vážných a život ohrožujících komplikací.
 • Vakcíny jsou bezpečné i pro lidi s poruchami imunity. Jediným problémem by mohlo být, že oslabený imunitní systém nemusí vytvořit dostatečné množství protilátek.
 • Nejznámější vakcínou je přípravek FSME-IMMUN ve variantě pro dospělé i pro děti od 1 roku věku (www.pozorkliste.cz). Nejde o žádnou novinku, v sousedním Rakousku se úspěšně používá už více než 30 let a právě Rakousko se může pochlubit největší proočkovaností obyvatel a nejnižším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě. Očkování nemusí probíhat pouze v chladném období, existuje také letní, tzv. zkrácené schéma.

Očkování zajišťuje bezpečnou a účinnou prevenci proti nebezpečnému onemocnění a bylo by skvělé, kdyby se i u nás stalo součástí našeho životního stylu.

Zeptejte se odborníka

Chcete se dozvědět více o nebezpečí klíšťat, klíšťové encefalitidě či očkování proti klíšťové encefalitidě? Ptejte se lékaře Romana Chlíbka, který se zabývá epidemiologií infekčních onemocnění a preventivní medicínou.

Své otázky na pana doktora posílejte na e-mail info@zdrave.cz s předmětem "klíště". Odpovědi budou zveřejněny zde na portálu Zdravě.cz.

Klíště - ptejte se odborníka patří do témat
 • klíště Štěpánka F. 03.05.2012 00:36:56

  Dobrý den,prosím o radu,dcera měla na rukách prasklé klíště od kocoura,měla tam i krev z klíštěte.Na rukách neměla žádné zranění,či oděrky.Ruce jsme umyli mýdlem a vodou,ale neměli jsme žádnou desinfekci ,hrozí nějaká nákaza a mám radši navštívit lékaře?Nemá žádné náznaky onemocnění.Děkuji za odpověď Š.F

 • Klíště. Libor Zástěra 11.06.2011 08:15:41

  Podařilo se mi při vyndavání klíštěte jej utrhnout a mám v kůži zbytek klíštěte.Co dělat?????

 • mulberry bags 29.04.2011 05:18:23

  Party, told reporters that he was released by the media in a mulberry bags Chen cursor "2010 charity report card" on which contributions to a published interview a reconciliation. They cheap air jordans interview that Chen cursor to home centers and donated the old farmers market rent, as used by Chen parents, and basically whatever the local township government. Chen nike air force ones cursor responded: "I have never provided any transcripts to the mulberry handbags media, nor what any person interview transcripts to find me." The implication, according to reporters who may be other self-finishing. The so-called collection of rent of the mulberry alexa bags shop, farmers market, he proceeds from the auction in the facade, a total of 11. ZLM0429


Adresář

Diskutujte na téma Klíště a nemoci

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku