Klíště a nemoci - nejčastější otázky

Čtenáři Zdravě.cz se ptali lékaře Romana Chlíbka, který se zabývá epidemiologií infekčních onemocnění a preventivní medicínou, na nebezpečí klíšťat, klíšťovou encefalitidu a očkování proti této nemoci. Dnes vám přinášíme odpovědi na vaše otázky.

Má cenu nechat ještě teď očkovat dítě? Není už po očkovací sezóně?

Vzhledem k současné situaci výskytu onemocnění a aktivity klíšťat je vhodné zahájit očkování kdykoli. Očkovací sezóna je prakticky celoroční. Je potřeba si uvědomit, že ochrana se získá až 14 dní po druhé dávce. Proto je optimální zahájit očkování v zimních měsících roku tak, aby se ochrana získala ještě před sezónou klíšťat, která začíná v březnu-dubnu. Pokud se rozhodnete pro očkování v současném ročním období, pak je vhodné zvolit zrychlené schéma očkování nebo i klasické schéma s tím, že dřív než se vytvoří ochrana, je dobré se vyvarovat kontaktu s klíšťaty.

Od kolika let je vhodné nechat děti očkovat?

Očkovací látky jsou schválené pro použití u dětí starších než rok. Nicméně vzhledem k malé  pravděpodobnosti kontaktu kojenců s klíštětem, je vhodné začít uvažovat o očkování od vstupu do školky, tedy od 3 let, kdy možnost většího volného pobytu v přírodě stoupá.

Jaký druh vakcíny byste doporučil pro dítě?

K dispozici jsou dvě vakcíny. Nejpoužívanější je vakcína FSME-IMMUN 0,25ml (od firmy Baxter), dále je k dispozici Encepur 0,25 ml (od firmy Novartis). Jedná se o dětské verze očkovacích látek určených k očkování dětí od 1 roku do 15 let (FSME-IMMUN) nebo do 11 let (Encepur). U starších dětí se používají „dospělé“ verze očkovacích látek o objemu 0,5ml. Obě vakcíny obsahují usmrcený virus, který není schopen vyvolat onemocnění, pouze stimuluje imunitní systém k tvorbě ochranných protilátek.

Za jak dlouho po odstranění klíštěte se objeví příznaky případné nemoci?

Po přisátí klíštěte, pokud bylo infikované, dochází k množení viru v jeho slinách, a zvětšují se také slinné žlázy klíštěte a produkce nejenom slin, ale i vylučování viru do rány stoupá. Jakmile je člověk nakažen, mohou se první příznaky nemoci projevit v průměru za 1-2 týdny od přisátí, ale jsou i krajní případy, kdy se příznaky objeví již za 3 dne nebo také za 30 dnů. První příznaky připomínají chřipku, teprve s odstupem se mohou projevit příznaky z postižení nervového systému.

Kdy je vhodné jít k lékaři, v případě podezření na nemoc z klíštěte? Má cenu jít už za dva dny?

Do dvou dnů se pravděpodobně vůbec nic neprojeví, a proto nemá cenu jít k lékaři. Pokud se s odstupem několika i více dnů od přisátí objeví příznaky podobné chřipce (zvýšená teplota, bolest hlavy, bolest svalů, únava, malátnost), pak bychom už měli vyhledat lékaře. Další možností je, že se po přisátí objeví v průběhu 3-30 dnů zvětšující se zarudnutí v místě přisátí, které dosahuje velikosti minimálně 3cm, spíše více (desítky centimetrů). V tomto případě je nutné vyhledat okamžitě lékaře také pro podezření na lymskou boreliózu.

Je lepší před vytažením klíštěte zakápnout ho desinfekcí (např. Jodisolem), nebo raději ne?

Určitě. Ještě dříve než začneme s klíštětem manipulovat je vhodné nejenom klíště, ale i okolí místa přisátí vydezinfikovat.

Četla jsem, že se klíště při vyndavání nesmí chytit za zadeček. Jak to ale udělat, když je klíště velmi malé?

Klíště by se skutečně nemělo chytat za zadní část, protože hrozí odtržení a nepodaří se vám odstranit klíště celé a hlavička se sacím ústrojím zůstane v ráně. Proto je nutné pomocí pinzety chytit klíště co nejblíže kůži. Snažit se o to je rozhodně lepší než čekat až se klíště více napije a zvětší svoji velikost. Při tom čekání hrozí, že dojde k pomnožení viru ve slinách klíštěte a stoupá riziko onemocnění.

Našla jsem klíště a nemám u sebe dezinfekci. Je lepší klíště vytáhnout a desinfekci použít, až to bude možné, nebo mám radši s vytažením klíštěte počkat, až budu mít desinfekci?

Doporučoval bych počkat a co nejdříve sehnat dezinfekci a pak ihned zahájit odstraňování klíštěte.

Je menší riziko nákazy, když se klíště vytáhne ještě jako malé? Jak se zvyšuje riziko nákazy s ohledem na počet „zakousnutých“ hodin?

Obecně platí, čím dříve odstraníte klíště, tím lépe. Čím déle je klíště přisáté, tím více viru se namnoží ve slinách klíštěte a do rány se ho dostává podstatně více. Tím jak klíště saje krev, dochází ke zvětšování jeho slinných žláz, zvyšuje se produkce slin a také viru. Proto i včas odstraněné klíště je účinné v prevenci vzniku onemocnění. Nejlépe okamžitě nebo nejpozději do 48 hodin po přisátí.

Kolik druhů klíšťat existuje? Jsou všechny druhy nebezpečné? A jsou druhy, které nejdou na člověka ale jen na zvíře a naopak?

Klíšťat je známo velké množství druhů, minimálně 650 ve 13 rodech (např. Ixodes, Rhipicephalus, Dermacentor, Amblyomma, Hyalomma, Haemophysalis, Boophilus aj.). Pro člověka je nejvíce nebezpečné klíště obecné,  Ixodes ricinus a Ixodes persulcatus. Psi jsou v našich podmínkách napadáni minimálně 11 druhy klíšťat, nejčastěji to jsou zástupci rodu Ixodes, Ripicephalus a Dermacentor. Prakticky každé klíště, které je schopno sát na člověku, může zároveň sát i na psech a přenášet onemocnění.

Jak zničit klíště po vytažení?

Klíště po odstranění postříkejte dezinfekčním roztokem a zlikvidujte jako běžný odpad.

Je pravda, že samička klíštěte může naklást na kůži vajíčka předtím, než ji vytáhnu?

Není to pravda, samička neklade vajíčka během sání na člověku ani na zvířeti. Klíště saje na člověku i několik dní (až 6 i více dnů). Pokud není odstraněno a má čas se dostatečně napít, pak při posledním sání (saje celkem 3x za svůj život) pohlavně vyzrává v dospělého jedince, pustí se a začne klást do země vajíčka.

Říká se, že klíště nevyleze víc než půl metru nad zem. Jak je tedy možné, že jsem našla klíště na ruce?

Klíště samozřejmě umí vylézt i výše. Nicméně vzhledem k tomu, že je velice citlivé na vyschnutí („napije se“ pouze 3x za svůj život v průběhu 2-6 let), snaží se využívat přízemní vlhkosti, která je max. do 1,5 m. Proto také aktivita klíšťat stoupá ve vlhkém období (jaro, podzim, vlhké letní dny) a je minimální během parného sucha. V době, kdy je velké sucho, klíště zalézá cca 5cm pod zem, kde se snaží suché období přečkat. Klíště si ale aktivně hledá místo k přisátí. Uchytí se např. na nohavici a pak si doleze, kam potřebuje, a hledá volnou kůži, kde by se přisálo. Proto je velice důležité ihned po návratu z lesa vytřepat oděv a setřást případná klíšťat dříve než si aktivně najdou místo k přisátí.

Čím vydesinfikovat ránu po klíštěti?

Nejlépe jodovým dezinfekčním přípravkem, který je schopen likvidovat viry (jodová tinktura, jodisol). Prodávají se v řadě různých, často lihoetherových roztoků.

Jsou repelenty proti klíšťatům spolehlivé?

Ano jsou, jsou to látky, které odpuzují klíšťata. Jejich účinek nebývá dlouhodobý, proto je potřebné jejich aplikaci opakovat. Nejsou dostatečně spolehlivé, jsou vhodným doplňkem ostatních preventivních opatření. Jediné nejúčinnější opatření je zcela jistě očkování, které není čím nahradit.

Co dělat, když se klíště přetrhne nebo praskne?

V tomto případě doporučuji okamžitou dezinfekci (nejlépe dezinfekčním přípravkem s obsahem jodu) místa přisátí a zbytků přetrženého klíštěte. Dále pak odstranit zbytky přisátého klíštěte, nejlépe za pomocí pinzety, nikdy ne pouze pomocí prstů. Následně opětovná dezinfekce místa po odstranění.

Klíště a nemoci - nejčastější otázky patří do témat
 • Klíště Mates 31.05.2017 22:48:47

  Vyndal jsem si klíště, které bylo červené a 0,5cm velké. Poté zakapnul jodem.
  Co když jsem ho při vyndani zmacnul ? Mám zajet k lékaři ?
  Děkuji

 • voucher 16.08.2011 18:03:37

  V tomto článku je snad vše, co člověk potřebuje vědět. Jen by mě zajímalo, jak klíště vytáhnout bez utopení v dezinfekci? Mně to nikdy moc nešlo :-(

  • Re: Jolca 06.07.2016 22:16:27

   Vždyť je to dobře, že je rána i s klíštětem zakápnutá Jodisolem !!!! hlavně nepatlat mýdlo, olej, apod....jinak se klíštěti ucpou stigmata, okamžitě se začne dusit a do rány ,,zvracet" vše co má ve slinách, čímž se samozřejmě riziko nákazy mnohem více zvýší. =(

 • kousnuti 18 klistaty Martin Basko 05.06.2016 21:52:42

  dobry den , po vylete z lesa jsem az druhy den zjistil ze mam asi 18 klistat po celem tele.. Jaky jsou rizika v tomto mnozství?

  • Re: kousnuti 18 klistaty Jolca 06.07.2016 22:11:45

   Stejně tak ale vůbec infikováni být nemusí. Stačí 1 klíšťě, které bude prolezlé buď Borrelia burdorferi nebo virem klíšť. encefalitidy. Dost záleží i na lokalitě ČR. Někde je infikovaných klíšťat více, obecně v posledních letech byl více zmapován Jih a okolí Prahy s vyšším výskytem nemocí. Jinak co se týká repelentů, já používám i Tea tree oil v kombinaci s technickými repelenty a bohužel jsem nedávno nenamazala některá místa a měla jsem klíšťata přisáté např. mezi prsty u nohou....takže příště prevenci fakt nepodceňovat na všech možných místech ;(

  • Re: kousnuti 18 klistaty sarka 27.06.2016 16:32:50

   Riziko je velké. Syn měl během dvou měsíců dvě klíšťata a obě nakažená, každé jinou nemocí. Jdi na www.borelioza.cz, tam do diskuzního fóra. Hodně štěstí.

 • Anna 25.08.2014 07:37:59

  Děkuji za informativní článek, konečně všechny informace v jednom místě :-)

 • Klíšťová encefalitida Aniette 31.08.2013 22:17:07

  Zájem lidí o očkování proti klíšťové encefalitidě rok od roku stoupá. Dokazují to aktuální údaje VZP. Do poloviny prázdnin letos využilo možnosti získat příspěvek 750 korun na očkování proti této nákaze bezmála stejně klientů, jako loni za celý rok. Oproti roku 2010 stoupl zájem více než čtyřnásobně.

  Za čtyři měsíce, kdy měli klienti VZP možnost o příspěvek požádat, jim pojišťovna vyplatila téměř 5,5 milionu korun.

  Další informace najdete na www.komunita111.cz nebo www.trijednicky.cz

 • xindl 15.09.2011 20:49:13

  Díky za fajn návod! Konečně někdo, kdo nedoporučuje vytahování klíšťat zastaralými metodami :-)

 • miki 17.08.2011 11:54:22

  No asi by se to nemělo ale jak říkáš, jde to dost obtížně :-(

 • miki 13.08.2011 11:36:11

  Díky za pěkný článek s užitečnými radami! Hodně poučné.
  Šla jsem si hnedle koupit Jodisol a jsem již vyzbrojena :-)


Adresář

Diskutujte na téma Klíště a nemoci

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku