Jak se z přírody vrátit bez klíštěte

V dnešním článku se zaměříme na to, jak vyrazit do přírody a užít si příjemný požitek z výletu bez obav, že si domů přineseme nepříjemného parazita - klíště. Po chladném létu přichází teplé září a odborníci varují, že to může přinést novou vlnu klíšťat, navíc v době, kdy je už většina lidí neočekává.

Je hezké vyrazit do přírody, lesa nebo se jen tak posadit do trávy v parku či vlastní zahradě. Na rostlinách cca ve výšce 30 – 60 cm bohužel žije nepříjemný parazit, který dokáže pořádně znepříjemnit život. Klíště.

Jakmile ucítí pach zvířete nebo člověka, zachytí se na srsti nebo kůži a hledá si vhodné místo k přisátí. Nejčastější místa, kam se klíště přisaje, jsou ohyby rukou a nohou, třísla, ale může být přisáté i jinde na těle.

Základní zásady při pobytu v přírodě

Pokud víme, že budeme pobývat den v přírodě, v lese nebo v travnatých místech, je dobré myslet na ochranu před těmito parazity. Doporučuje se namazat se či postříkat repelentem pod oblečení i na oblečení.

Volba správného oblečení je také důležitá. Na vycházky do lesa je vhodné si vzít spíše tmavší oblečení. Určitě bychom neměli volit triko s krátkým rukávem a kalhoty s krátkými nohavicemi. Pokud nemáme holinky, měla by být obuv alespoň kotníková, v ní by měly být dlouhé ponožky. Naprosto nevhodnou obuví jsou pantofle, žabky, páskové boty apod.

Abychom snížili riziko, že si domů přineseme nepříjemného parazita, neměli bychom si sedat do vysoké trávy a travního porostu. Budeme vyhledávat spíše vyvýšená a méně zatravněná a zarostlá místa, jako jsou např. lavičky, pařezy nebo kameny.

Na trhu je dostupných mnoho chemikálií a přípravků proti hmyzu a parazitům, ale my si doma můžeme připravit vlastní přírodní tinkturu.

Návod na přípravu tinktury proti klíšťatům

Složení: 1 pytlík (cca 100 g) rozmarýnu, 1 lžíce bílého vinného octa, 1 l vody.

Postup přípravy:

1. 1 litr vody přivedeme do varu

2. Odstavíme a vložíme do něj rozmarýn, který necháme louhovat do vychladnutí

3. Po vylouhování a vychladnutí přefiltrujeme a přidáme 1 lžící bílého vinného octa

4. Uchováváme v ledničce

Návod na používání:

Tinkturu vlejeme do prázdného rozprašovače a před každou vycházkou do lesa nebo na zahradu či chatu rozprášíme tinkturu po těle. Tento přípravek je účinný, žádné klíště se nepřichytne.

 

Zkuste vyzkoušet i vy, nebo máte jiný osvědčený přípravek, jak se bránit proti klíšťatům?

Jak se z přírody vrátit bez klíštěte patří do témat
 • jak na klíšťata? Ing Zděnka Uhkířová 29.04.2016 21:29:43

  Již několik let beru denně od jara do pozdního podzimu 1 tabl Thiamínu (vitamín B1) a již tři roky se mi nechytilo ani jedno klíště, zatímco dřív jsem měla klíště už v době prvního jarního záblesku. Dřív jsem chodila na zahradu oblečená i ve vedru od hlavy k patě a stejně jsem večer na sobě našla klíštěOd té doby, co beru vitamín B1 chodím po zah
  hradě jen nalehko a klíště jsem nechytila ani jednou. Zkuste to, ale musíte to brát denně, nevynechávat. Vitamín B1 Vám nijak neuškodí, je dobrý na uklidnění nervové soustavy. Zdraví Zdena U.

 • jija 03.09.2011 15:01:03

  Já si do lesa beru kraťasy, abych mohla sundavat klíšťáky rovnou a viděla je. Nevim jak bych něco sklepala z tmavého oblečení. Dlouhé kalohoty jedině když se rvu někde ostružiním...Čím více oblečení, tím více havěti si donesu domů...

 • jak na klíšťata Marci 02.09.2011 18:43:00

  Každý den polknu jednu tabletu B komplex forte,bydlím u lesa a klíšťatům nevoním a mám od nich pokoj.


Adresář

Diskutujte na téma Klíště a nemoci

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku