Borelióza aneb když se přisaje klíště

Borelióza zdaleka není neznámé slovo. Při objevení zarudlého místa po klíštěti nebo štípnutí hmyzem se většina z nás pěkně vyděsí. Pokud se stav nelepší, následuje návštěva lékaře, odběry krve a antibiotika. Lymská borelióza patří k nejčastějším infekčním onemocněním, které je přenášeno klíšťaty nebo jiným krev sajícím hmyzem.

Proč je zvýšený výskyt boreliózy?

Vysvětlení je snadné. Mírné zimy v posledních letech nahrávají tomu, že přežije větší množství nejen hostitelů, což jsou většinou drobní hlodavci, ale též přenašečů -vlastních klíšťat a jiného již zmiňovaného hmyzu, který nám po bodnutí saje krev. A čím víc těchto parazitů žije, tím více se množí a ohrožují naše zdraví.

Jak je borelióza nebezpečná?

Borelióza začíná většinou červenou skvrnou v okolí bodnutí hmyzu nebo přisátí klíštěte. O několik týdnů později se projevují příznaky podobné viróze - bolesti hlavy, kloubů, svalů, v zátylku, celková únava. Nic z toho však není nutným znakem a vždy tyto příznaky většinou samy odezní.

Borelie se ovšem šíří v našem těle dál. Mohou napadnout:

 • klouby
 • kůži
 • typickým příznakem je stěhující se erytém (červené zbarvení kůže způsobené rozšířením krevních cév a zvýšeným prokrvením)
 • periferní nervy - projevy pálení kůže, mravenčení, pocit necitlivosti nebo naopak stěhující se bolesti, obrna lícního nervu
 • autonomní nervový systém - bušení srce, pocení, problémy se střevy a močovým měchýřem
 • centrální nervovou soustavu - mohou vyvolat zánět mozku nebo mozkových blan

Borelióza je jedna z infekcí podezřelých za vznik chronického únavového syndromu. Je velice důležitá správná léčba, aby se borelióza dostala pod kontrolu, jinak hrozí i po několika letech projevy poškození mozku, kloubů, nervů, imunitního systému apod.

V následujících grafech jsou zpracovány výsledky z vyšetření téměř 7 tisíc klíšťat, které byly zaslány do laboratoře Protean s.r.o. k prozkoumání:

kliste1.jpg

kliste2.jpg

Nepodceňujme přisáté klíště nebo bodnutí hmyzem a následné další zdravotní komplikace, vyhledejme včas lékařskou pomoc. Borelióza sice nezabíjí, ale ničí život.

Zdroj: www.kliste.cz

Foto: Pixabay.com

Borelióza aneb když se přisaje klíště patří do témat

Přidat příspěvek k tématu

* Povinné pole

Adresář

Diskutujte na téma Klíště a nemoci

Píšeme jinde
 • Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Živáňská pečeně je pokrm slovenské kuchyně, který má spoustu variant. Klasická příprava spočívá v kombinaci vepřového, jehněčího a hovězího masa, které se napíchá na jehlu a pomalu rožní. Ne každý si může tuto přípravu dovolit, proto si dnes připravíme levnější živáňskou pečeni v troubě.

 • Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Vyzkoušejte tip na rychlý oběd či večeři. Špagetový koláč s balkánským sýrem, špenátovými lístky a čerstvými bylinkami dobře chutná, zasytí a není náročný na suroviny.Zdravě.cz na Facebooku